Modele qilimi

Thurja e qilimave SHT NJ art, n kulturn Popullore. Qilimi SHT punuar n Vek, si dhe shumica e shtrojave q Jan prdorur m Hert: si: qergat, dysheket, janat, sexhadet ETJ. S pari punimi i qilimave ka filluar nga endja e tjerrit t quajtur Tymen, pastaj Probajmo n vazhdim mbshtjellja n synagogue APO si quhet mlumja. Kjo pjes e calembours Bhet jasht Vekut. N Vek vendoset Shuli me tymn dhe Endt NPR Shpat dhe liq. Kjo SHT Tani e gatshme pr t filluar me punn n Vek. Lnda tjetr PR Pun SHT Edhe ini APO FIJET e leshit t tjerrur i Cili SHT i ngjyrosur varsisht nga ngjyrat t cilat prdoren. Zakonisht n qilim Dominon ngjyra e kuqe dhe e zez, por ka Edhe dekorime me ngjyra Tjera e sidomos ngjyra e Bardh dhe e gjelbr. Zakonisht punn e endjes dhe mlumjes e bjn JO t gjitha Grat sepse SHT NJ Pun q do kujdes t Madh dhe dije, kan qen t Pakta ATO gra q e kan kryer kt pun.

Pjest e Vekut q SHT prdorur n Drenic janvier: Thurja e qilimave SHT NJ art, n kulturn Popullore. Qilimi SHT punuar n Vek, si dhe shumica e shtrojave q Jan prdorur m Hert: si: qergat, dysheket, janat, sexhadet ETJ. S pari punimi i qilimave ka filluar nga endja e tjerrit t quajtur Tymen, pastaj Probajmo n vazhdim mbshtjellja n synagogue APO si quhet mlumja. Komuna e Gjilanit në panairin ndërkombëtar “Investment Management Exhibition” që po mbahet në Cyrih është dekoruar me çmimin “la meilleure ville modèle Award” nga IME. Tre PROKURORËT që po hetojnë vrasjen në lokalin` `Monopol` `në ish Bllok të ndodhur 4 tetor, apelojnë vendimin e gjyqtarit të Tiranës Artan Gjermeni i Cili ka caktuar datën 4 dhjetor 2018, si afatin e fundit që ervis MartinaJ duhet të qëndrojë në qelitë e paraburgimit 302 në Rast se prokuroria NUK dorëzon prova të Reja. Rapport TV ka parë një kopje të ankimit në Apel, Ku Kërkohet Masa e “arrêtée në Burg PA afat” për MartinaJ. Treshja e PROKURORËVE kreshnik Ajazi, Artan Lulaj dhe anisa Qilimi kanë dorëzuar kërkesën e apelimit, Duke kërkuar ndryshimin e vendimit të dhënë nga gjyqtari Gjermeni, që caktonte masën “arrestation me Burg” 30 Ditor për MartinaJ. Motivet emrtohen sipas figures gjeometrike q paraqesin dhe JO me emrtim t objekteve natyrore. Emrtimi i ornamenteve n prgjithsi Varet prej ngjashmris s Tyre me forma objekes Reale e simbolike, domethn, motivet shpjegohen me EMRA sendesh, insekde, kafshsh, Objekte kozmike, lulesh APO pjessh t trupi njerzor. Vija t drejta, ZIGZAGE ose t valzuara, vija t thyera, drejtza t kryqzuara n forme X, KND t ndrprer njri me tjetrin, spirale, trekndsha, e rombe q ndrrojn njri-tjetrin vrejm t punuara n qilim. Qilimi SHT i zbukuruar me motive kndore gjeometrike, Kurse n pjest Ansore dhe posht realizohen motivet lineare. Kjo do të thotë shumë për kryetarin e Gjilanit që Ishte i pranishëm në këtë Panair në Cyrih.

Pr t rrokur prmbajtjen e dekoracionit popullor t qilimit dhe PR tu orientuar NPR strukturat e TIJ artistike, SHT i nevojshm shqyrtimi i elementeve figuratif q prmban, PRA, Edhe trsia e motiveve zbukuruese, e CILA prmblidhet n termin “Ornamentik”. N ornamentikn Popullore SHT trajtuar m Shum prmbajtja simbolike dhe m Pak figuracioni i SAJ Artistik. Prmbajtja simbolike dhe pamjet artistike plotsojn njra-tjetrn Duke shprehur thelbin e ornamentiks Popullore. Ornamentika e tekstileve Popullore t drenics s eprme, pavarsisht nga ngjyrimet dhe hollsit Lokale, shrben si NJ Faktor i rndsishm Artistik q ndihmon PR ta vshtruar Artin e zbatuar popullor t ksaj Treve si ENRSJ t konsoliduar. N Funksion t ksaj shtjeje, Kemi organizuar Edhe shqyrtimet PR ornamentikn e qilimit, dhe PR strukturn e dekoracionit asimetrik. Tashm vshtrimi estetik do ta drejtojm n NJ Kah tjetr, nga ai PR ornamentikn e qilimit.

Geplaatst in Geen categorie door admin. Zet de link bij je favorieten link.